otrdiena, 2012. gada 12. jūnijs

ALUS BALTMAIZE
Kaut gan esmu dzirdējusi, ka cilvēkiem ar zemu pašapziņu nav ko sāk ar maizes cepšanu mājās, šī ļoti vienkāršā recepte mani patiesi iepriecināja ar to, ka varētu būt arī pirmā mājās ceptā maize. Jāatzīst, ka neesmu iesācēja maizes cepšanā, bet šīs receptes izdošanos noteikti nenosaka iepriekšēja pieredze. Tomēr jāatzīst, ka šī bija mana pirmā maize ar alu un svaigu raugu. Nekādu atšķirību starp sauso maizes raugu un svaigo maizes raugu maizes cepšanā es neizjutu. Labāk izvēlēties iespējami neitrālu gaišo alu, piemēram Aldaris vai Carlsberg. Tas attiecas arī uz apiņiem, jo siltai maizei būs jūtams apiņu aromāts, kas gan pazudīs līdz ar atdzišanu. Sanāks divi pusbagetes formas klaipi viegli smilšpelēcīgā krāsā. Recepte ir aizgūta no http://www.cocineraloca.fr
350g milti
210ml gaišais alus (istabas temperatūrā)
5g smalkais jūras sāls
10g svaigais maizes raugs

Raugu sadala pa pikucīšiem un izšķīdina alū. Bļodā sajauc miltus ar sāli un pievieno šķidrumu. Sastāvdaļas sastrādā mīklā un saveļ bumbu, kuru tālāk mīca uz ar miltiem apkaisītas darba virsmas vismaz 12-15 minūtes. Mīkla ir gatava, kad tā rokās kļūst elastīga un padevīga. Mīklu saveļ bumbā, liek atpakaļ bļodā, pārklāj ar dvieli un siltā vietā ļauj tai uzrūgt līdz tā dubultojusies apmērā. Tad atgāzē mīklu, ar delnu izsitot no tās gaisu, to no jauna saveļ bumbā un liek polietelēna maisiņā, kur tai pietiks vietas dubultoties. To uz 12 stundām (nakti) liek ledusskapī uzrūgt.

Mīklu izņem no ledusskapja un atkal atgāzē, izsitot gaisu. No mīklas uz ar miltiem apbērtas darba virsmas veido divus franču stienīšu (bagetes) formas klaipus pusbagešu garumā. Tomēr klaipiem ir jābūt uz pusi tievākiem, jo tie uzrūgs un uzpūtīsies cepoties. Klaipus liek uz cepampannas, kas izklāta ar cepampapīru, viegli apber ar miltiem, apklāj ar dvieli un ļauj uzrūgt līdz tie dubultojušies apmērā. Tikmēr dziļu cepampannu noregulē uz zemākā cepeškrāsns nodalījuma, atstājot vidējo maizes cepšanai, un uzkarsē cepeškrāsni līdz 250C. Kad klaipi uzrūguši, to virspusē ar ūdenī samitrinātu asu nazi izdara iegriezumus. Pannu ar maizes klaipiem liek cepties cepeškrāsnī un dziļajā cepampannā (uz apakšējā nodalījuma) ielej krūzi auksta ūdens. Cep 20-25 minūtes. Ja tiek veidoti citas formas klaipi, attiecīgi var mainīties arī cepšanas ilgums. Gatavi klaipi ir ar zeltainu garozu. Ja karstam klaipam pieklauvē pie apakšējās garozas, dobja skaņa liecina, ka tas ir izcepies. Tos atdzesē uz restītēm.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru